
Zapotrzebowanie na rodzaje transportu i wzorce mobilności ulegają ciągłym zmianom — globalnie, regionalnie, lokalnie, dla różnych grup użytkowników i dla jednostek. Globalizacja, urbanizacja, nowe technologie, zagrożenia środowiskowe, starzenie się społeczeństwa i nowe wzorce konsumpcji młodszych pokoleń — wszystkie te czynniki mają wpływ na to, jak często podróżujemy, w jaki sposób podróżujemy i jakie są skutki tych zmian w wymiarze społecznym, środowiskowym i ekonomicznym. Ze względu na granice administracyjne i „silosy” instytucjonalne wiele obszarów miejskich stoi przed wyzwaniami związanymi ze zmianami w zapotrzebowaniu na podróże, które nie mogą być rozwiązane w ramach jednej gminy lub przez jedną władzę publiczną. Jednym ze sposobów na sprostanie tym wyzwaniom jest plan mobilności dojazdowej (Commuting Master Plan) oraz planowanie multimodalnej i zrównoważonej mobilności regionalnej.
Celem dokumentu jest dostarczenie wskazówek i porad dotyczących opracowywania strategia transportu dojazdowego w regionach miejskich, przedstawienie rekomendacji dotyczących tego, jakie aspekty należy uwzględnić i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Przedstawi on również zalecenia dotyczące możliwych rozwiązań dla kluczowych problemów.
Zaktualizowana wersja wytycznych dotyczących opracowywania planu mobilności dojazdowej (CMP) w wersji angielskiej znajduje się tutaj!
Przykłady dla polskich miast możecie znaleźć tutaj.

