Misja i cele

CEL FUNDACJI

Celem Fundacji  jest realizacja idei zrównoważonego rozwoju, w tym racjonalnej gospodarki zasobami, ochrony różnorodności biologicznej, ochrony klimatu, edukacji obywatelskiej, a  główną działalnością jest edukacja ekologiczna i realizacja kampanii społecznych. 

Zrównoważony rozwój Ziemi to rozwój, który zaspokaja podstawowe potrzeby wszystkich ludzi oraz zachowuje, chroni i przywraca zdrowie i integralność ekosystemu Ziemi, bez zagrożenia możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń i bez przekraczania długookresowych granic pojemności ekosystemu Ziemi.

Pojęcie „zrównoważony rozwój” – (Sustainable Development) – zostało po raz pierwszy zdefiniowane w raporcie „Nasza wspólna przyszłość” (1987 r.), opracowanym przez Światową Komisję Środowiska i Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 zawierająca cele zrównoważonego rozwoju (The Sustainable Development Goals) została przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego 25 września 2015 roku w Nowym Jorku.

Agenda określa 17 celów zrównoważonego rozwoju oraz związanych z nimi 169 zadań, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku.

Cele obejmują szeroki zakres wyzwań, takich jak ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, równość płci, zmiany klimatu, zrównoważony rozwój, pokój, sprawiedliwość społeczna.

DZIAŁANIA FUNDACJI

Fundacja realizuje projekty integrujące zagadnienia ochrony środowiska z działaniami w poszczególnych dziedzinach gospodarki i polityki społecznej, pozwalające zachować zasoby i walory środowiska, równorzędnie traktujące racje społeczne, ekonomiczne i ekologiczne.

Projekty Fundacji mają zasięg lokalny, regionalny, krajowy oraz międzynarodowy. Kierowane są do ogółu społeczeństwa oraz do wybranych grup docelowych: dzieci, młodzieży i seniorów, urzędników, nauczycieli, profesjonalistów z różnych branż i lokalnych społeczności. Na poziomie lokalnym Fundacja współpracuje i wpiera lokalne organizacje  oraz prowadzi edukację kaskadową lokalnych edukatorów i liderów.

Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju

Edukacja ekologiczna i promowanie zachowań pro-ekologicznych, akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, kursy doszkalające dla dorosłych, szkolenia dla firm, warsztaty, konferencje, masowe akcje informacyjne, kampanie społeczne.

Działalność społeczno-kulturowa

Partnerstwo publiczno-społeczne, ochrona dziedzictwa kulturowego i wspieranie działań na rzecz odbudowy i kultywowania lokalnych tradycji, aktywizacja jednostek i grup zagrożonych marginalizacją, biedą i patologiami, rozwój małych społeczności lokalnych jako wspólnoty ludzi o podobnych celach, działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwoju kontaktów i współpracy między społeczeństwami lokalnymi i regionalnymi.

Ochrona środowiska naturalnego

Propagowanie i wdrażanie alternatywnych i odnawialnych źródeł energii,  rozwój zrównoważonego transportu, ograniczenie zanieczyszczeń i racjonalna gospodarka odpadami, ochrona bioróżnorodności.

Innowacyjność i wzrost gospodarczy

Angażowanie społeczne biznesu, powiązanie zachowań proekologicznych z sukcesem i innowacyjnością.

Szczegółowe obszary zainteresowań Fundacji znajdziesz w zakładce Obszary działalności

Przykładem jest projekt „Mokradła – woda, życie, klimat” – kampania edukacyjna realizowana z 30 Uniwersytetami Trzeciego Wieku, w ramach której między innymi międzypokoleniowe grupy młodzieży i seniorów adoptowało pobliskie obszary wodno – błotne.

Więcej opisów projektów znajdziesz w zakładce Projekty Fundacji

PARTNERZY I EKSPERCI FUNDACJI

Partnerami merytorycznymi projektów Fundacji są jednostki akademickie Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Ochrony Środowiska PIB, Instytutu Upraw i Nawożenia Gleby PIB, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Lubelskiej i Polskiej Akademii Nauk.

Fundacja współpracowała z szeregiem organizacji, w tym m.in. z organizacjami senioralnymi, szkołami, oddziałami doradztwa rolniczego, samorządami, zarządami parków narodowych i krajobrazowych, zaprzyjaźnionymi organizacjami pozarządowymi.

Fundacja, razem z 20 innymi organizacjami, jest Partnerem Założycielem RCE Warsaw Metropolitan –  Warszawskiego Metropolitalnego Centrum Eksperckiego na rzecz Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju, koordynowanego przez Uniwersytet Warszawski, należącego do sieci 164 Regionalnych Centrów Eksperckich dla Edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju pod patronatem Uniwersytetu ONZ. Należymy także do Forum Współpracy na rzecz Sieci Natura 2000, koordynowanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Wspierali nas między innymi:

  • Dr Anna Kalinowska, Uniwersytet Warszawski
  • Prof. dr hab. Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski
  • Prof. dr hab. Krzysztof Migała, Uniwersytet Wrocławski
  • dr Bożena Kornatowska, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
  • Prof. dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – Państwowy Instytut Badawczy

i wielu innych. Partnerzy Fundacji pokazani zostali w zakładce Partnerzy

PRZESŁANIE FUNDACJI

Two hands exchanging a small globe symbolizing global unity and ecology awareness.

Uważamy, że odpowiedzialność za nasze dzieci nie kończy się tylko na zaspokajaniu ich doraźnych potrzeb, ale także na zapewnieniu im szczęśliwej przyszłości. Wyciągamy rękę do przyszłych pokoleń wierząc, że zrównoważony rozwój łącząc  postęp gospodarczy z poszanowaniem przyrody i rozwojem społecznym, stworzy  lepsze perspektywy dla naszych dzieci.

Ewelina Skoczeń, wiceprezes Fundacji Ziemia i Ludzie

Scroll to Top
Przejdź do treści