Natura na pokolenia

Natura na pokolenia

Natura na Pokolenia to międzypokoleniowy program edukacji ekologicznej mieszkańców obszarów chronionych w województwach: śląskim, mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. Celem projektu był wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców obszarów chronionych nt. potrzeby oraz właściwych metod ochrony przyrody, jak również korzyści z dobrze zachowanej przyrody i krajobrazu.

Założenia projektu

Od stanu świadomości ekologicznej, postaw wobec środowiska naturalnego i form ochrony przyrody oraz od wiedzy społeczeństwa na temat walorów środowiska zależy funkcjonowanie obszarów przyrodniczo cennych. Obojętne postawy wobec przyrody, często świadczące o niskim poziomie świadomości ekologicznej, są przyczyną negatywnego stosunku miejscowej ludności do obszarów chronionych. Stąd konieczność realizacji projektów edukacji ekologicznej skierowanych do społeczności lokalnych obszarów chronionych.

W ramach 10 kompleksów takich obszarów przygotowaliśmy szereg działań edukacyjnych pod wspólnym hasłem „Natura na pokolenia”. Hasło to odzwierciedla zarówno cel projektu, jakim jest ochroną obszarów cennych przyrodniczo i bogactwa bioróżnorodności dla przyszłych pokoleń. Jest to też nawiązanie do głównych grup docelowych: seniorów oraz dzieci i młodzieży.

Podstawą działań edukacyjnych projektu ma być uzmysłowienie osobistych korzyści z ochrony przyrody, zmiana negatywnych postaw ekologicznych oraz negatywnego postrzegania obszarów chronionych. Głównym założeniem projektu jest międzypokoleniowość oraz partnerstwo z jego uczestnikami, podejście praktyczne i interaktywne, a nie bierny odbiór wiedzy. Stąd odpowiadająca potrzebom informacyjnym odbiorców logika projektu, kierująca od ogółu do szczegółu.

Głównymi grupami docelowymi projektu są przedstawiciele dwóch pokoleń społeczności lokalnych: 

  • seniorzy, osoby w wieku 60+, w szczególności słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku,
  • młodzież szkolna – ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

    Działania projektu

    • Dwudniowe seminarium  dla EkoAnimatorów
    • Międzypokoleniowe wykłady organizowane na Uniwersytetach Trzeciego Wieku,
    • Międzypokoleniowe warsztaty problemowe i warsztaty terenowe,
    • Konkursy dla dziadków i wnuczków,
    • Multimedialna Publikacja książkowa,
    • Przewodniki lokalne z grą terenową,
    • Stoiska na imprezach lokalnych,
    • Strona www projektu.

    Natura na pokolenia

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn
    Scroll to Top
    Przejdź do treści