Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW )
Edukacja dla zrównoważonego rozwoju, będąca jednym z podstawowych praw człowieka, jest istotnym narzędziem właściwego zarządzania, podejmowania uzasadnionych decyzji oraz promowania społeczeństwa obywatelskiego.
Uniwersytety Trzeciego Wieku stanowią największą i najprężniejsza sieć instytucji edukujących seniorów, które zaliczyć można do instytucji kształcenia ustawicznego. Do ponad 500 UTW w Polsce należy ok 150 tys. Słuchaczy.
UTW oraz podobne im organizacje edukujące seniorów powinny mieć w swoich celach edukacyjnych i programach akademickich uwzględnienie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, wsparcia w zakresie realizacji polityki ochrony środowiska oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Włączcie swój Uniwersytet Trzeciego Wieku do grona instytucji edukujących na rzecz zrównoważonego rozwoju! Dołączcie do sieci Uniwersytetów Przyjaznych Ziemi!
- Jaką tematykę wykładów planować? Jakie zajęcia proponować słuchaczom? Jak zaangażować dzieci i młodzież i jak włączyć lokalną społeczność? Skąd zapraszać wykładowców?
- Poznajcie inspirujące projekty, niezbędne źródła wiedzy i możliwości współpracy z ośrodkami akademickimi, ekologicznymi NGO i innymi UTW.

Sieć „UTW Przyjaznych Ziemi”
Kto może dołączyć do sieci „UTW Przyjaznych Ziemi”?
Sieć tworzą Uniwersytety, które zaczęły wprowadzać tematykę edukacji ekologicznej dla swoich słuchaczy i lokalnych społeczności, także w ramach projektów „Zielonej Wiedzy dla UTW”. Do sieci należeć może UTW oraz każda inna organizacja senioralna lub będąca interesariuszem aktywizacji seniorów.
Co zyskuje UTW dzięki przynależności do Sieci?
Sieć pozwala na wzmocnienie wzajemnych kontaktów, wymianę doświadczeń także poza czasem trwania projektów, budowę zaplecza merytorycznego, organizacyjnego i kadrowego dla dalszego wdrażanie edukacji ekologicznej na UTW. A przede wszystkim – tworzy poczucie przynależności i dumy z bycia organizacją proekologiczną, aktywną w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Jak dołączyć do Sieci?
Rozpocznijcie edukację ekologiczną w swojej organizacji senioralnej i prześlij nam relację z wybranego wydarzenia poprzez Panel Redaktora w zakładce „Współpraca”
lub
Dołączcie do kolejnego projektu w ramach „Programu Zielona Wiedza dla UTW”. Informacje o nowych projektach znajdziecie w dziale „Co Gdzie Kiedy”.

Program „Zielona Wiedza dla UTW”
Program „Zielona wiedza dla UTW” podpowiada rozwiązania, scenariusze edukacyjne i materiały w szczególności w zakresie:
- ochrony atmosfery i klimatu;
- ochrony gleby, wód i gospodarki wodnej
- gospodarki odpadami i racjonalnego gospodarowania zasobami;
- różnorodności biologicznej lub gospodarowania na obszarach prawem chronionych;
- edukacji międzypokoleniowej

















