
Projekt „Odpady w rolnictwie – od problemu do zasobów” to program aktywnej edukacji na temat efektywnego gospodarowanie odpadami w rolnictwie w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
Projekt realizowany w latach 2024-2026, dofinansowany w ramach programu Edukacja Ekologiczna NFOŚiGW
Cele projektu
Celem projektu jest wzrost poziomu wiedzy rolników na temat zagadnień związanych z GOZ i gospodarki odpadami. W szczególności projekt zakłada:
- szeroką promocję zagadnienia GOZ dla jej popularyzacji w społeczeństwie,
- edukację na temat praktycznego postępowania z odpadami w agrobiznesie, bazując na konkretnych modelach biznesowych i najnowszych rozwiązań technologicznych,
- wykreowanie pożądanych postaw i zachowań w wybranych grupach docelowych oraz promocję zrównoważonego stylu życia opierającą sią na zasadzie 3 U – Unikaj, Używaj Ponownie, Utylizuj,
- aktywizację społeczną w zakresie zrównoważonego rozwoju, w szczególności klimatu i ochrony środowiska w skali lokalnych społeczności.
Działania projektu
Projekt dotrze do grupy przedsiębiorców rolnych oraz rolników indywidualnych. Jako grupy wspierające, mające kaskadowy wpływ na grupę docelową uwzględnimy w projekcie grupę doradców rolniczych oraz rodziny rolników.
Wybrane do projektu narzędzia i działania w pełni dostosowane są do potrzeb edukacyjnych grupy docelowej i charakteryzują się wzajemną komplementarnością.
Kampania szerokozasięgowa:
- Portal www projektu,
- Kampania banerowa na portalach rolniczych,
- Kampania w social mediach, w tym materiały filmowe i wykładowe.
Działania bezpośrednie/ płaszczyzna profesjonalna:
- Konferencja „Odpady i gospodarka w obiegu zamkniętym w agrobiznesie”,
- 12 Szkoleń „Gospodarka odpadami w rolnictwie w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym” zarówno tradycyjne jak i on-line,
- 6 dni wystawowych Stoisk edukacyjnych „Rolniku – Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj!”.
Produkty projektu:
- Publikacja popularnonaukowa „ABC Rolnika – Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj. Jak gospodarować odpadami w swoim gospodarstwie„,
- Materiały promocyjne i informacyjne projektu.

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ziemia i Ludzie.


