Zielona Wiedza dla UTW. Moja Planeta bez elektrośmieci

Projekt „Zielona Wiedza dla UTW. Moja Planeta bez elektrośmieci” skierowany jest do środowiska Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wyrażana przez słuchaczy potrzeba samokształcenia, poznawania środowiska, poszerzania wiedzy i umiejętności sprawia, że jest to grupa otwarta na nowe idee i przesłania. Projekt powstał we ścisłej współpracy z przedstawicielami grupy docelowej, w tym Ogólnopolskim Porozumieniem Trzeciego Wieku, i dzięki sygnalizowanym przez nich potrzebom został przygotowany w formie stanowiącej wsparcie dla rozwoju tych organizacji.
Projekt realizowany w latach 2012-2013, dofinansowany był ze środków NFOŚiGW.

Człowieku, dla odzysku nie ma wieku! W każdym wieku dbaj o Ziemię swą, Człowieku!

Dlaczego trzeba mówić o elektrośmieciach?

Wiedza i świadomość społeczeństwa polskiego temat gospodarki „elektrośmieciami” nadal jest na niskim poziomie, mimo że Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) obowiązuje w Polsce od 2005 roku (ze zmianami). Polacy rzadko segregują i oddają ZSEE do specjalistycznych punktów odbioru; wciąż często spotykaną praktyką jest wyrzucanie „elektrośmieci” wprost do śmietnika. Widać to w danych dotyczących zbiórki ZSEE  zawartych w raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczącego funkcjonowania gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym z 2010 roku. Raport ten podaje, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca zebrano w 2010 roku 2,80 kg zużytego sprzętu. Jest to ilość tylko o 10 dekagramów wyższa niż w roku 2009, kiedy to wynik był dwukrotnie większy niż ten osiągnięty w 2008 r. Tak drastyczny spadek tempa przyrostu ilości zebranych „elektrośmieci”  wskazuje, że dojście do wymaganego przez Unię Europejską poziomu ilości zebranego sprzętu 4 kg ZSEE na jednego mieszkańca będzie coraz trudniejsze.

Niniejszy projekt miał na celu dotarcie do „zapomnianego” w systemie edukacji na temat ZSEE segmentu społeczeństwa polskiego, czyli seniorów — ludzi w wieku ponad 55 lat. Dostrzeżenie potencjału osób starszych — ich wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego — umożliwia wykorzystanie go dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego kraju. Seniorzy nie tylko są wciąż aktywnymi konsumentami rynku urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Można założyć, że z racji wieku i wychowania w czasach poprzedniego ustroju — gdy sprzęty elektryczne i elektroniczne były trudno dostępne, ale też charakteryzowały się dłuższą żywotnością — często gromadzą ponadprzeciętne ich ilości w domach. Jest to wyjątkowo ważna grupa, którą należy wziąć pod uwagę przy realizacji projektów z zakresu edukacji. Jest to także grupa mająca duży wpływ transpokoleniowy na zachowania dzieci i młodzieży, dzięki silnym związkom rodzinnym wynikającym z uwarunkowań kulturowych Polaków. Najbardziej aktywną i otwartą na wiedzę część tej grupy stanowią Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

W ramach projektu

Celem głównym projektu „Zielona Wiedza dla UTW. Moja Planeta bez elektrośmieci” było upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z każdym etapem ‘cyklu życiowego” ZSEE od produkcji po utylizację. Może to zmniejszyć ilość bezmyślnie wyrzucanego ZSEE i zużytych baterii w miejscach do tego nie przeznaczonych, a także rozwijanie pożądanych i odpowiedzialnych zachowań wśród przedstawicieli grupy społecznej seniorów, co w rezultacie zwiększy ilości zbiórki ZSEE.

W ramach projektu proponowaliśmy Słuchaczom Uniwersytetów Trzeciego Wieku udział w wyjątkowej Akcji Edukacyjnej na temat Elektrośmieci. Na Akcję składają się szkolenia dla EkoAnimatorów, publikacje dla Słuchaczy, ciekawe wykłady, materiały edukacyjne, akcje zbiórek elektrośmieci dla dziadków i wnuczków z atrakcyjnymi prezentami dla dzieci. Wszystkie UTW, które wzięły udział w projekcie otrzymały certyfikat „UTW przyjazny Ziemi”


Zielona Wiedza dla UTW. Moja Planeta bez elektrośmieci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Scroll to Top
Przejdź do treści